„PRZESTRZEŃ PRZYJAZNA DZIECIOM”
Простір дружній до дітей
SPOTKANIE INFORMACYJNO- INAUGURACYJNE.
Z przyjemnością informujemy, iż Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży, a tym samym Ruciane- Nida, zostało zaproszone przez Polską Misję Medyczną, ogólnopolską organizację działającą w przestrzeni pomocy humanitarnej i medycznej, jako jeden z 8 partnerów, obok Warszawy, Lublina, Poznania, Sieradza, Rybnika, Serocka i Bielsko-Białej, do projektu „Przestrzeń Przyjazna Dzieciom”.
2 czerwca 2022 r. w godzinach popołudniowych, pod auspicjami Starosty Piskiego, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu, odbyło się spotkanie zapowiadające projekt edukacyjny skierowany do ukraińskich uchodźców przebywających na terenie gminy Ruciane- Nidy, jak całego powiatu piskiego. Spotkanie było dedykowane gościom z Ukrainy oraz mieszkańcom i rodzinom goszczącym oraz przedstawicielom różnych instytucji z powiatu piskiego.
W planowaniu Przestrzeni Przyjaznej Dzieciom w Rucianem- Nidzie będzie pracowało 25 dodatkowo przeszkolonych pracowników oraz wolontariuszy. Polska Misja Medyczna zaproponowała działania do wprowadzenia w „Przestrzeni”, tj. zajęcia językowe, animacyjne, integracyjne, warsztaty wsparcia psychospołecznego, tworzenie klubów malucha, klubów naukowych, zajęcia sportowe oraz szereg działań, które pomogą dzieciom, młodzieży i dorosłym zintegrować się zarówno w społeczności uchodźców i przyjmujących. Dlatego, wspólnie z partnerami, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży, poprzez edukację nieformalną, będzie prowadzić zorganizowane warsztaty językowe, warsztaty z kompetencji społecznych, w tym z rozwoju osobistego, asertywności, radzenia sobie z traumą, warsztaty kulinarne, z wizażu, krótkie kursy tańca, warsztaty z rękodzieła artystycznego, zumbę, warsztaty i szkolenia aktywizujące, animacyjno- rozwojowe w formie zabaw, krótkich wycieczek, gier terenowych, dogoterapii, hipoterapii i innych warsztatów rozwijających. Projekt wpłynie pozytywnie na procesy integracyjne między uchodźczyniami, ich dziećmi a społecznością lokalną. Lepsze samopoczucie uczestników, pozwoli choć na chwilę zapomnieć im o troskach ostatnich miesięcy, jak również złagodzić traumę, ból, depresję i da motywację do dalszego działania. Celem projektu jest wyjście naprzeciw potrzebom uczestnikom, a więc zorganizowanie im czasu wolnego w warunkach przyjaznych środowisku, poprawienie ich samopoczucia i oderwanie od myślenia o wojnie, danie im możliwości zregenerowania zdrowia psychicznego.
„Projekt jest realizowany w ramach Inicjatywy Przestrzeń Przyjazna Dzieciom finansowanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Inicjatywa realizowana jest przez Polską Misję Medyczną wraz z lokalnymi partnerami w 8 lokalizacjach w Polsce."