metryczki NOWEFIO - SPDiM

SPDiM.pl
SPDiM.pl
tel: 510 211 940
tel: 500 227 829

facebook
SPDiM.pl
SPDiM.pl
e-mail: kierod@op.pl
e-mail: spdimrn@gmail.com
SPDiM.pl
Przejdź do treści
Metryczka projektu - 5/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU – FOTOGRAFOWIE Z WOJNOWA       

Okres realizacji - 01.09.2021 - 30.11.2021
Realizator –  Grupa nieformalna przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Wojnowa
Kwota dofinansowania –  6 000,00zł
Wkład finansowy własny – 700,00zł
Wkład niefinansowy własny – 700,00zł

Opis działań:
Projekt polegał na  zorganizowaniu szeregu spotkań z wybitnymi fotoreporterami, artystami fotografikami w formie warsztatów szkoleniowych, prelekcji, nauki dobrej fotografii. Zorganizowano plener fotograficzny, który zakończył się wystawą 27 prac autorskich podczas Wojnowskiego Festiwalu Fotografii. Odbyły się warsztaty "Portret rodzinny w plenerze" oraz Prelekcja "Jak powstawał Stadion Narodowy" i o tym jak  robi się  dokumentację fotograficzną. 27 listopada odbyły się warsztaty "Twarze Wojnowa" z których mieszkańcy Wojnowa mogli skorzystać i wykonać sobie profesjonalne portrety wykonane przez profesjonalistów. Podczas warsztatów odbyło się też spotkanie z fotoreporterami Stefanem Zubczewskim oraz Bartkiem Sytą. Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt i zostały wręczone nagrody osobom uczestniczącym w warsztatach „Twarze Wojnowa” w formie Portretu na płótnie oraz  słodki upominek.

Metryczka projektu – 12/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU – Poruszamy otoczenie na sport i zdrowe żywienie

Okres realizacji – 30.08.2021 do 30.11.2021
Realizator – Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowie Małym
Kwota dofinansowania – 5300,00zł
Wkład finansowy własny – 100,00zł
Wkład niefinansowy własny – 1200,00zł

Opis działań:
Projekt polegał na uporządkowaniu terenu przy  świetlicy wiejskiej w Rakowie Małym poprzez regularne wykaszanie i zgrabianie trawy oraz zbieranie śmieci, na którym został postawiony, zakupiony w ramach projektu, stół do gry w tenisa stołowego. Poprzez wyrównanie terenu   i dosypanie żwiru oraz wypoziomowanie bloczków, powstało miejsce na usytuowany stołu do gry. Po pracach terenowych, odbyły się dwa pikniki rodzinne: Panie z KGW przygotowały warsztaty kulinarne, na których pokazały jak przygotować ciasto drożdżowe na pączki i prawidłowo je usmażyć, jak ugotować kwaśnicę mazurską. Odpowiadając na potrzeby społeczności lokalnej zostały też zorganizowane warsztaty odlewania świec.  Dzięki projektowi, uporządkowany teren ze stołem do tenisa stołowego, stał się miejscem spotkań, wspólnych rozgrywek oraz integracji mieszkańców wsi.

Metryczka projektu – 17/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU – „WARSZTATY WSPÓLNEGO PIECZENIA I LEPIENIA PIEROGÓW ORAZ SZYDEŁKOWANIA podczas wydarzenia organizowanego przez KGW w Liskach”

Okres realizacji – od 31-08-2021 do 31-10- 2021
Realizator –  Koło Gospodyń Wiejskich w Liskach
Kwota dofinansowania – 2 260.00zł
Wkład finansowy własny – 100,00zł
Wkład niefinansowy własny – 900,00zł
 
Opis działań:
Projekt polegał na zwiększeniu integracji mieszkańców we wsi Liski, poprzez warsztaty z robienia wyrobów na szydełku oraz warsztaty robienia tradycyjnych pierogów.  Uczestniczki Koła Gospodyń Wiejskich „Lisowianki” uczyły dzieci i młodzież, jak posługiwać się szydełkiem, jak zrobić z włóczki własnoręcznie serwetę, czapkę lub szalik. Odbyły się też warsztaty kulinarne, warsztaty pieczenia wg przepisów babcinych. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i kończyły się degustacją przygotowanych potraw. Zorganizowany został też konkurs na najpyszniejszą potrawę z ziemniaka, a zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas festynu rodzinnego.

Metryczka projektu – 11/EC/2021
 
TYTUŁ PROJEKTU – „Roztańczone Miłki”

Okres realizacji – 01.09.2021 - 15.12.2021
Realizator – ,,Razem możemy wszystko”
Kwota dofinansowania – 6 000,00zł
Wkład finansowy własny – 900,00zł
Wkład niefinansowy własny – 2 600,00zł

Opis działań:
Projekt polegał na warsztatach nauki tańca, w których uczestniczyła 40 osobowa grupa dzieci i 10 seniorów zamieszkujących Gminę Miłki. Warsztaty prowadzone były przez trenerkę tańca- razem 44 godziny warsztatów tanecznych. Uczestnicy warsztatów tanecznych poprzez taniec poprawiły swoją sprawność, muzykalność oraz koordynację ruchową. Dzieci uczyły się pracy w grupie, stały się bardziej zdyscyplinowane, pokonywały swoją nieśmiałość i otworzyły się na nowe znajomości. W zajęciach uczestniczyli też wolontariusze, którzy przygotowywali oprawę muzyczną warsztatów, oraz stolik kawowo-herbaciany i kącik wspólnego odpoczynku. Czuwali też nad dobrym humorem wszystkich uczestników projektu. W ramach projektu zostały zakupione stroje do tańca dla dzieci.

METRYCZKA PROJEKTU – 41/DM/2021
 
TYTUŁ PROJEKTU – Zdystansowani choć zintegrowani- niepełnosprawni w pandemii
 
Okres realizacji - 01.09.2021- 09.12.2021
Realizator - Grupa nieformalna Pomocna dłoń
Kwota dofinansowania – 4 980,00 zł
Wkład finansowy własny – 1 180,00 zł  
Wkład niefinansowy własny-  2 680,00 zł
 
Opis działań:
Celem projektu było  wzmocnienie więzi społecznych wśród 24 rodzin najbardziej dotkniętych zdalnym nauczaniem, czyli głównie rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, poprzez zorganizowanie warsztatów integracyjno - aktywizacyjnych. W ramach realizacji projektu odbyły się warsztaty grupowe dla rodziców z psychologiem, po których rodzice poczuli się bardziej dowartościowani zrozumieli, że nie trzeba być idealnym, żeby być dobrym rodzicem. W grupie mogli wymienić się doświadczeniami z innymi rodzicami, porozmawiać oraz przeanalizować problemy z jakimi stykają się na co dzień w wychowywaniu dzieci. Dało im to możliwość na bieżąco rozwiązywać trudności w kontaktach z dziećmi. Oprócz wsparcia psychologicznego, działania projektowe były skoncentrowane na poprawie samopoczucia uczestników, poprzez zadbanie o własny wygląd. Okazało się, że kilka prostych trików może zupełnie odmienić wygląd i poprawić humor. Dodatkowo mamy dzieci wzięły udział w zabiegu masażu relaksacyjnego, pozwalając sobie na chwilę odpoczynku, podczas gdy dzieci rozwijały swoją kreatywność na warsztatach kreatywnej techniki budując lotnisko z bloków tekturowych, zaś samoloty z patyczków od lodów. Odbyły się również zajęcia z muzykoterapii, podczas których dzieci mogły na nowo bawić się wspólnie i bez skrępowania. Dla 5- cio osobowej grupy najbardziej potrzebujących odbywały się zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych (TUS), gdzie mali uczestnicy uczyli się jak panować nad emocjami, wcielają się w różne role, odnajdywać się w trudnych sytuacjach życiowych. Po izolacji od środowiska rówieśniczego i nauce zdalnej,  dzieci z niepełnosprawnościami mogły spędzić czas we wspólnym gronie w sposób aktywny, w oderwaniu od wirtualnej rzeczywistości. Wprowadzenie muzyki czy zabawa z mokrym papierem podczas budowania obiektów, pozwoliły dzieciom przełamać szybciej lęk w kontaktach z otoczeniem. Dla rodziców był to czas dla siebie, który służył podniesieniu samooceny i odkrywaniu na nowo, jak można zagospodarować wolny czas, aby spędzić go na efektywnym wypoczynku, a także powrócić do aktywności społecznej, jednocześnie skupiając się na samorozwoju, który został zaniedbany poprzez wzmożonej, całodobowej opieki nad dzieckiem.

Metryczka projektu    9/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU – „Co kryje szafa Babci?”
 
Okres realizacji – 7.09.2021 – 12.12.2021 r.
Realizator – Klub Seniora przy Polanie Kultury w Orzyszu
Kwota dofinansowania –  5 600,00zł
Wkład finansowy własny – 700,00zł
Wkład niefinansowy własny – 1 190,00zł

Opis działań:
Projekt miał na celu "wyciągnięcie" seniorek z domów do ludzi, otwarcie na społeczeństwo  po pandemii, odnowienie więzi, wyjście do społeczeństwa, niwelowanie ujemnych skutków pandemii, nieufności, strachu oraz pokazanie młodym ludziom, w jaki sposób radziły sobie panie, gdy miały naście lat, jak przygotowywały się do dorosłości, jakie wykonywały prace domowe. W projekcie zostały przeprowadzone szkolenia z wykwalifikowaną krawcową, która uczyła podstaw z szycia i obsługi na maszynie, które przydadzą się w dalszych działaniach Klubu Seniora (np. przy szyciu przytulanek dla dzieci, czy poduszek ortopedycznych). Również odbył się kurs podstaw makramy, podczas których  zostały wykonane wieszaki do kwiatów i ozdobne zawieszki dla darczyńców. Ważnym punktem projektu były warsztaty z robótek ręcznych dla dzieci i młodzieży - szycie (ręczne), wyszywanie, robienie na drutach, cerowanie - wskazanie podstawowych ściegów, krojów. Na zakończenie została przygotowana wystawa własnoręcznie wykonanych serwetek, wyszywanych poduszeczek, pościeli, makatek, narzut, zostały zebrane eksponaty na wystawę "Co kryje szafa Babci?", został wykonany katalog tych eksponatów. Dużym zainteresowaniem cieszył się wyjazd studyjny do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz wizyta w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu.

METRYCZKA PROJEKTU – 11/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU – „Maluchy-odkrywcy zabaw i tradycji”

Okres realizacji - 01.07.2021- 30.11.2021
Realizator- Koło Gospodyń Wiejskich w Ogródku
Kwota dofinansowania – 4 500,00 zł
Wkład finansowy własny - 500,00 zł
Wkład niefinansowy własny- 900,00 zł

Opis działań:
Projekt polegał na stworzeniu otwartego miejsca w Świetlicy Wiejskiej w Ogródku, w którym dzieci mogły kreatywnie spędzać swój wolny czas. Wspólnymi siłami zostały odmalowane i odświeżone ściany, wyłożone zostały puzzle piankowe na podłodze, sala wyposażona została w półki na zabawki, w sensoryczne zabawki, klocki, stoliki z krzesełkami, skoczki, gry i puzzle, dzięki którym dzieci mogły rozwijać kreatywność i pamięć. Zostały zakupione tablice kredowo- magnetyczne do zabaw w kalambury, do nauki pisania oraz zestawy plastyczne do rysowania i wyklejania. Przed świetlicą zostały posadzone drzewka, które wspólnie z dziećmi zostały ozdobione świecidełkami przed świętami Bożego Narodzenia.

Metryczka projektu – 18/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU - MUZYKA I POEZJA - NIECH PŁYNIE
 
Okres realizacji – 01.09.2021 do 15.12.2021
Realizator- grupa nieformalna MDM Karwik
Kwota dofinansowania - 4 350,00zł
Wkład finansowy własny - 300,00zł
Wkład niefinansowy własny - 1 200,00zł

Opis działań:
Projekt polegał na przeprowadzeniu warsztatów poetyckich z młodzieżą w Rucianem – Nidzie oraz w  Karwiku, które polegały na przygotowaniu się do imprezy p.t. Wierszowisko.  Dnia 19.11.2021 roku odbył się koncert Poezji Śpiewanej w świetlicy wiejskiej w Karwiku. Kolejnym przeprowadzonym działaniem były Zaduszki Muzyczne. Pierwszy koncert odbył się 7 listopada 2021 r  w Kaplicy św. Bernarda w Karwiku z udziałem publiczności i jednocześnie był transmitowany on-line na Facebooku " Zespół MDM Karwik". Występ poprzedzały przygotowania w formie prób zespołu muzycznego i osób recytujących  ( 5 dni prób ). Drugi koncert odbył się 10.11.2021 r. w Domu Kultury Ruciane- Nida. Odbyły się też trzy próby z udziałem recytatorów z Zespołu Teatralnego Seniorów z Rucianego- Nidy. Kolejnym działaniem było przedstawianie on-line Baśni i Legend Mazurskich, na Facebooku, na stronie Zespół MDM Karwik w formie siedmiu baśni i legend. Zakładamy późniejszą kontynuację ze względu na duże zainteresowanie

Metryczka projektu - 16/RN/2021
 
TYTUŁ PROJEKTU- Centrum Aktywności Społecznej
 
Okres realizacji - od: 01.09.2021 - 15-12-2021
Realizator – Piskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury- MAZURIA
Kwota dofinansowania –  6 000,00 zł
Wkład finansowy własny – 967.00zł
Wkład niefinansowy własny – 2 040,00zł

Opis działań:
Celem projektu było zwiększenie integracji mieszkańców i ich rozwój– zarówno dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych, poprzez ich aktywizację wokół dobra wspólnego, jakim jest utworzenie miejsca spotkań- Centrum Aktywności Społecznej. Prowadzone były działania polegające na promocji przedsięwzięcia, na wykonaniu prac remontowo-wykończeniowych pomieszczenia przeznaczonego na zajęcia , warsztaty, spotkania społeczności, czyli adaptacji lokalu o powierzchni 80 m2 użyczonego Stowarzyszeniu przy ul. Wołodyjowskiego 2a w Piszu (wymiana instalacji elektrycznej, oświetleniowej, malowanie ścian, drzwi, okien).  W ramach projektu zakupiono doposażenie sali - szafa, stoły, krzesła, wieszaki na ubrania, biurko, karnisze, itp), wyremontowano salę oraz zorganizowano i prowadzono zajęcia i warsztaty dla chętnych mieszkańców i działających zespołów muzycznych. Odbyło się sześć różnych warsztatów i spotkań dla około 50 osób oraz zajęcia wokalne dla seniorów, młodzieży i zespołu Zarażeni Folkiem.

Metryczka projektu  – 7/RN/2021
 
TYTUŁ PROJEKTU- Gry bez prądu szansą na rozwój dzieci i młodzieży

Okres realizacji- 12.09.2021r. do 10.12.2021r.
Realizator - Fanklub gier bez prądu
Kwota dofinansowania - 5 800,00zł
Wkład finansowy własny - 300zł
Wkład niefinansowy własny - 3 500,00zł

Opis działań:
Projekt miał na celu rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci i młodzieży z terenu gminy Orzysz oraz pogłębienie ich wzajemnych relacji społecznych poprzez aktywne i pożyteczne spędzanie czasu na graniu w gry planszowe.  Podczas grania w gry bez prądu  dzieci i młodzież rozwijały nowe umiejętności, nauczyły się zabawy w grupach, nawiązały nowe przyjaźnie. Podczas projektu zostały podjęte następujące działania: 1. Spotkanie informacyjne o projekcie, prowadzenie rekrutacji,  2. Zorganizowanie Dnia Gier Planszowych w ZSP w Orzyszu w październiku i listopadzie - integracja zespołów, jak  również możliwość pokazania jak aktywnie i miło można spędzić czas, 3. Dzień Gier Planszowych w Liceum, 4. Spotkania fanów gier planszowych, po 3 zajęcia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Orzyszu, 3 zajęcia w  Liceum Ogólnokształcącym oraz  3 zajęcia w Centrum Młodzieżowym w Orzyszu, zajęcia trwały ok 3 godzin. W spotkaniach uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół w Orzyszu, 5. Rozgrywki w Środowiskowym Domu Samopomocy - uczestnicy uczyli się grać w grę Splendor.  Społeczność ŚDS była pod dużym wrażeniem i bardzo aktywnie włączyła się do wspólnej zabawy. 6. Nocny maraton gier planszowych w świetlicy Kajak, w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w Orzyszu.  7. Rodzinne granie w gry planszowe zrealizowane w Polanie Kultury - na każdą rodzinę czekał upominek w postaci gry planszowej. Rodziny uczyły się nowych gier, dostosowanych do wieku dzieci. 8. Świąteczny Turniej Gier Planszowych w Bibliotece Polana Kultury. Uczestnicy turnieju zagrali w gry Bingo oraz w Splendor, zwycięzcy otrzymali nagrody – wybrane przez siebie gry planszowe. 9. I karciany konkurs historyczny w grze Timeline Polska oraz I karciany konkurs zoologiczny. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Metryczka projektu 20/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU- Warsztaty Dziennikarskie na Wsi
 
Okres realizacji – 1.09.2021 – 15.12.2021
Realizator – Mazurskie Centrum Aktywności Lokalnej Karwik
Kwota dofinansowania – 5 500,00 zł
Wkład finansowy własny – 300,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 457,50 zł

Opis działań:
Projekt "Warsztaty dziennikarskie na wsi" miał na celu zaproszenie młodzieży z Gminy Pisz do udziału w warsztatach dziennikarskich do wspólnej pracy w zespole redakcyjnym.   Celem było stworzenie grupy mieszanej, koedukacyjnej w różnym wieku, z różnych szkół. Odbyły się 2 spotkania warsztatowe na żywo oraz 2 spotkania on-line, podczas których młodzież opowiadała o sobie, pod okiem redaktora, poznawała rodzaje gazet, sposoby redagowania, układania tekstu, ciekawostki z pracy redaktora. Spotkania miały charakter burzy mózgów, podczas których młodzi dyskutowali o sprawach ważnych dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Gminę Pisz. Warsztaty ośmielały uczestników do wyrażania swoich myśli i poglądów oraz do przedstawiania ich na forum grupy. Dzięki projektowi powstała gazeta "Z Mazur wzięte". Premiera gazety odbyła się podczas spotkania opłatkowego dla mieszkańców i przyjaciół Karwika. Pozytywne komentarze zachęciły do kontynuacji projektu.

Metryczka projektu – 6/RN/2021

TYTUŁ PROJEKTU- „Orzyska historia w ziemi zaklęta”
 
Okres realizacji – 01.09.2021 – 30.11.2021
Realizator – Squad Inicjatyw Polany Kultury (organizacja pozarządowa)
Kwota dofinansowania – 6 000,00 zł
Wkład finansowy własny – 500,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 5 500,00 zł

Opis działań:
Projekt polegał na zorganizowaniu szeregu spotkań, mających na celu poszukiwanie i wydobycie zabytków związanych z orzyską historią, przez grupę młodych mieszkańców Orzysza. We wrześniu i październiku przygotowany został podcast radiowy w ramach cyklu „Bliższe Spotkania” , w której Dawid Brzozowski opowiadał o "detektorystach", poszukiwaczach i znaleziskach ukrytych w ziemi i o projekcie  "Orzyska historia w ziemi zaklęta".  27 września 2021 – odbyła się Audycja radiowa w „Wieczorze z kulturą” w Radio Olsztyn (link do audycji https://youtu.be/UrmeKdBtzNM) O projekcie i jego misji opowiadali prezes Stowarzyszenia Squad Inicjatyw Polany Kultury – Krzysztof Roszko oraz członek SEH Arys - Dawid Brzozowski.
 
W projekcie zostało przeprowadzonych 5 spotkań wydobywczych, podczas których młodzi ludzie pracowali w trzech pięcioosobowych grupach pod okiem instruktora, członków stowarzyszenia i wolontariuszy. Każde spotkanie obejmowało inny teren wykopalisk. Wszystkie znalezione przedmioty zostały oczyszczone i posegregowane a także opisane. Odbyło się też spotkanie z młodzieżą na którym przygotowano wydobyte przedmioty do wystawy oraz zaprojektujemy został katalog odkryć. Spotkania połączone były z prelekcjami na temat historii Orzysza i zakopaniem kapsuły czasu z przedmiotami związanymi z projektem, historią i teraźniejszością.  Produkcja filmu reportażowego z przebiegu projektu i publikacja w sieci: https://business.facebook.com/SQUADINICJATYW/videos/1592178587796163/.
   
Prace przygotowawcze na terenie wydobyć przeprowadziła  firma Michała Bogdatowicza  oraz Krzysztofa Roskowińskiego, które wykonały zagłębienia do wydobyć za pomocą koparek.
Telefon:
Alina Kierod - prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży, koordynator "Działaj Lokalnie" - 510 211 940
Stanisław Kierod - koordynator FIO Warmia Mazury Lokalnie, organizator wypoczynku letniego i zimowego - 500 227 829

DANE ADRESOWE:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży
     ul. Kolejowa 2B,
                    12-220 Ruciane Nida    
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
KRS: 0000235436
Regon: 280036529
NIP: 8491518666
nr konta: 73 9364 0000 2001 0005 1783 0001
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00
SPDiM.pl
SPDiM.pl
Wróć do spisu treści