Metryczki 2024 - SPDiM

SPDiM.pl
SPDiM.pl
tel: 510 211 940
tel: 500 227 829

facebook
SPDiM.pl
SPDiM.pl
e-mail: kierod@op.pl
e-mail: spdimrn@gmail.com
SPDiM.pl
Przejdź do treści
Metryczki projektów 2024 NOWEFIO

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 2/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Rozwój kompetencji i aktywności społecznych w oparciu o tradycje i historię Ziemi Orzyskiej i regionu

Okres realizacji projektu – od 16-05-2024 do 15-11-2024
Realizator – Grupa nieformalna Aktywni Orzyszanie, której osobowości prawnej użycza organizacja pozarządowa - Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Orzyszu
Miejsce realizacji projektu – Gmina Orzysz
Kwota dofinansowania – 5500.00
Wkład finansowy własny – 200.00 zł
Wkład niefinansowy własny – 2000.00 zł
 
Projekt dotyczył aktywizacji mieszkańców Orzysza. Na początku zostały przeprowadzone 3 warsztaty kulinarne związane z tradycjami regionu i Orzysza. Pierwszy warsztat to wyrób podpłomyków i tłoczenie oleju lnianego - w Orzyszu produkowano płótno lniane, a z nasion lnu wybijano olej. Drugi warsztat polegał na pieczeniu chleba wg przepisu mieszkanki wsi Ogródek. We współpracy z Panią Ewą Stankiewicz, która zaprosiła młodzież z orzyskiej szkoły na warsztaty tłoczenia oleju i wypieku chleba, rozmawialiśmy o różnych sposobach wypieku chleba bez pieca i piekarnika, o różnych mąkach mielonych z różnych ziaren. Upieczony na patelni chleb z tłoczonym olejem na bieżąco, był smaczny i miał wielkie wzięcie. Warsztaty pieczenia chleba odbywały się też dla mieszkańców Grąd, w lokalu LGD Mazurskie Morze i w Karczmie Mazurskiej. Warsztaty przeprowadził Krzysztof Grądzki, a chleb wyszedł wyjątkowo dobry. Trzeci warsztat, jako że „Orzysz jest wędkarskim serce Mazur” to przyrządzanie mazurskiej ryby. Również odbyły się warsztaty pisania ikon, które cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz warsztaty organizacji turystyki po Mazurach. W trzydniowym programie zawarto zajęcia teoretyczne i praktyczne: przygotowanie i przeprowadzenie wyprawy turystycznej, wyjazd do miejscowości Zgon, zwiedzenie Ścieżki Przyrodniczej Krutyń-Zgon, Rezerwatu Zakręt, Galerii Głów, Muzeum Igora Newerlego. oraz organizację i przeprowadzenie spływu kajakowego. Na zakończenie projektu odbył się wykład pt. „Historia Orzysza w aspekcie wojska i wojskowości”.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 4/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Ogród sensoryczny miejscem terapii i edukacji.
 
Okres realizacji projektu –  13.04.2024 – 30.09.2024   
Realizator – Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”
Miejsce realizacji projektu – Centrum Aktywizacji i Współpracy Mazurska Zagroda , ul Leśna 22, Orzysz
Kwota dofinansowania – 4.400zł  
Wkład finansowy własny – 580,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 1 200,00zł

Głównym celem projektu było urządzenie ogrodu sensorycznego na terenie Centrum Aktywizacji i Współpracy Mazurska Zagroda w Orzyszu, który spełniał dwie podstawowe funkcje, terapeutyczną i edukacyjną. Cel terapeutyczny związany był  głównie z terapią sensoryczną dla osób o specjalnych potrzebach, niedowidzących i niedosłyszących, dla dzieci ze stwierdzonymi zaburzeniami w zakresie integracji sensorycznej.  Cel edukacyjny związany był z ekologiczną działalnością edukacyjną, również w zakresie bioróżnorodności i ochrony owadów zapylających, ze szczególnym uwzględnieniem pszczoły miodnej. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Centrum, pięknie zlokalizowane w pobliżu plaży miejskiej, z istniejącą już infrastrukturą, w tym budynkami wybudowanymi w kanonie architektury mazurskiej, funkcjonalną wiatą grillową, ekspozycją rybacką i otaczającą  zielenią, okazało się  idealną przestrzenią do takiego przedsięwzięcia. W urządzanym ogrodzie powstała ścieżka sensoryczna w kształcie labiryntu, która w sposób zintegrowany dopełniła nasz projekt. Działania jakie przeprowadziliśmy w ramach projektu to nasadzenia roślin miododajnych, drzew, bylin kwitnących, ziół, krzewów, opracowanie regulaminu korzystania z obiektu, przeprowadzenie dwóch  dwuczęściowych warsztatów edukacyjnych - "Roślina miododajna dla pszczoły bardzo fajna" oraz "Dla pszczół  poidełka  to korzyść wielka". Podczas drugiej części warsztatów odbyły się spotkania z pszczelarzem, opracowano 20 tabliczek o ziołach i roślinach miododajnych, została wykonana tablica informacyjna o pszczole miodnej, odbył się Dzień Pszczoły połączony z piknikiem edukacyjno – integracyjnym i  przygotowany został podcast w Radio Orzysz.
 

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 10/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Dobro wspólne dla każdego serca - AED

Okres realizacji projektu – 15.04.2024- 14.11.2024
Realizator – Grupa nieformalna Sołectwo Szkody
Miejsce realizacji projektu – wieś Szkody
Kwota dofinansowania – 6000,00zł
Wkład finansowy własny – 200,00zł
Wkład niefinansowy własny – 700,00zł

Projekt polegał na przeprowadzeniu cyklu warsztatów z ratownictwa medycznego we wsi Szkody oraz zamontowaniu Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego – AED w centralnym punkcie wsi, na ścianie frontowej budynku gminnej świetlicy wiejskiej. Wieś oddalona jest o kilkanaście kilometrów od miasta, a dojazd zespołu ratownictwa medycznego do wsi jest utrudniony. Dlatego odpowiadając na potrzeby mieszkańców, Grupa nieformalna Sołectwo Szkody, postanowiła przeszkolić dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie ratownictwa i niesienia pomocy. Po instalacji urządzeni, jeszcze przed szkoleniami z pierwszej pomocy, napłynęło wiele zapytań dotyczących samego urządzenia AED. Co to jest? Do czego służy? Skąd wieś ma takie urządzenie? Narodziło się bardzo wiele pytań. W szkoleniu uczestniczyło ponad 70 osób, oczekiwania nasze przerosły sceptycyzm poprzednich spotkań we wsi. Potem odbyła się dyskusja na temat pomocy, do momentu przyjazdu ambulansu. Projekt okazał się bardzo potrzebny. Społeczność wiejska nabrało pewności siebie w wykonywaniu pierwszej pomocy, jest bardziej świadoma i potrafi obsługiwać  urządzenia AED w sytuacji zagrożenia życia. Ta piękna inicjatywa rozpaliła chęć dalszego działania innych wsi w sąsiedzkich gminach.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 13/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Letnie kino

Okres realizacji projektu – 01.06.2024-15.10.2024
Realizator – Koło Gospodyń Wiejskich w Komorowie “Komorowska Słodycz”
Miejsce realizacji projektu - plac przy Świetlicy Wiejskiej w Komorowie
Kwota dofinansowania – 4 000.00 zł
Wkład finansowy własny – 630.00 zł
Wkład niefinansowy własny – 1 317.00 zł

Projekt polegał na zorganizowaniu mieszkańcom Komorowa i gminy Biała Piska, cyklicznych seansów filmowych na świeżym powietrzu, w celu wzmocnienia więzi międzypokoleniowych w lokalnej społeczności, promowania wspólnego spędzania czasu wolnego, stworzenia przestrzeni do integracji, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy to mieszkańcy szukają atrakcyjnych form wypoczynku. Od czerwca do września KGW w Komorowie organizowało raz w miesiącu seanse filmowe dla dorosłych i dla dzieci. Aby przyciągnąć jak najwięcej uczestników opracowano i dystrybuowano ulotki oraz plakaty, a także regularnie informowano mieszkańców o wydarzeniach. Na potrzeby projektu zakupiono ekran projekcyjny, projektor, leżaki oraz koce. Zostało też wykupione pozwolenie od ZAIKS, aby legalnie można wyświetlać filmy. Podczas każdego seansu wolontariusze serwowali napoje i popcorn, co dodatkowo podniosło atrakcyjność projektu. KGW dobierało filmy z myślą o różnych gustach - seanse dla dzieci, bajki i seanse dla dorosłych, popularne filmy. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, przyciągając mieszkańców w różnym wieku.  Stworzenie regularnych wydarzeń filmowych pozwoliło zbudować poczucie wspólnoty, a letnie wieczory na świeżym powietrzu stały się atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Ponadto, zakupiony sprzęt pozostaje do dyspozycji lokalnej społeczności, co umożliwi organizacje podobnych wydarzeń w przyszłości. Dzięki regularnym seansom filmowym Komorowo zyskało nową formę kulturalnej rozrywki, dostępną dla wszystkich. Dodatkowo, "Letnie kino" stało się platformą do zacieśniania relacji między mieszkańcami, co sprzyja budowaniu silniejszej, bardziej zintegrowanej społeczności.             

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 14/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Kraina Jezior i Baśni

Okres realizacji projektu01-05-2024 do 15-10-2024
RealizatorBombonierka Teatrzyk Form Małych
Miejsce realizacji projektuRuciane-Nida
Kwota dofinansowania6 000,00 zł
Wkład finansowy własny300,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 1200,00zł

Głównym celem projektu było uaktywnienie jak największej grupy dzieci, młodzieży  z terenu gminy Ruciane - Nida i okolic, poprzez poznawanie baśni i legend mazurskich, ich wyszukiwanie, czytanie i interpretacje w różnych formach. Efektem tych działań były przygotowane przez uczestników projektu przedstawienia w małych formach scenicznych o charakterze słowno-muzycznym, jednej z baśni pod tytułem " Baśń o Bełdanach" autorstwa lokalnej pisarki, Pani Barbary Mikulskiej. Projekt rozpoczęliśmy od warsztatów literackich, na których dzieci poznawały baśnie i legendy mazurskie. Zajęcia te pomogły w wybraniu jednej z baśni i przedstawienia jej jako spektaklu. Jednocześnie, na kanwie przygotowanych baśni przeprowadziliśmy warsztaty plastyczne, podczas których dzieci i młodzież ilustrowała, używając farb, kredek, pasteli i ołówków, usłyszane baśnie. Zajęcia przypadły dzieciom do gustu, praca w zespołach, kreatywne działanie i rozwijanie umiejętności plastycznych zaowocowało bardzo fajnymi pracami. Kolejnymi działaniami były warsztaty muzyczne. Na początku dzieci zapoznawały się z różnymi instrumentami. Były to instrumenty klawiszowe takie jak Keyboardy Yamahy i Casio, gitara akustyczna i ukulele oraz instrumenty perkusyjne: bębenek afrykański, bębenek obręczowy i grzechotki. Zainteresowanie dzieci przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Każde z dzieci próbowało swoich sił na każdym z tych instrumentów. No i oczywiście nauka piosenki do spektaklu. Warsztaty sceniczne łączyły się z warsztatami teatralnymi. Na warsztatach teatralnych dzieci uczyły się interpretacji tekstu, recytacji, ruchu scenicznego, gestykulacji i poruszania się na scenie. Przed głównym przestawieniem odbyły się dwie próby sceniczne. Wszystkie działania doprowadziły do uaktywnienia 28- osobowej grupy dzieci i młodzieży z gminy Ruciane- Nida poprzez wspólne przygotowanie przedstawienia scenicznego w oparciu o bajkę mazurską "Bajka o Bełdanach". Podczas tych działań dzieci świetnie się integrowały, nawiązywały się przyjaźnie, nabrały wiary w siebie, otwierały się na innych uczestników, zwiększały swoje umiejętności w plastyce, czy czytaniu poezji. Przez poznanie baśni i legend o Mazurach uczestnicy projektu nabrali większego szacunku do otaczającej nas przyrody.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 15/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Rowerowo-Sportowo dla Seniorów

Okres realizacji projektu01-05-2024 do 26-10-2024
RealizatorGrupa Nieformalna Piscy Cykliści
Miejsce realizacji projektuPowiat Piski
Kwota dofinansowania4 000,00 zł
Wkład finansowy własny345,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 1 150,00 zł

Projekt polegał na przeprowadzeniu 5 rajdów rowerowych po Ziemi Piskiej: rajd z Karwika do Bindugi Port nad jeziorem Seksty, do miejscowości Wejsuny, Kwik, Wiartel i Rybitwy, do plaży miejskiej w Piszu. Rajdom towarzyszyły rozgrywki i zabawy sportowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek, poczęstunek oraz muzyka na żywo. Uczestnicy projektu otrzymali elementy odblaskowe poprawiające bezpieczeństwo w trakcie poruszania się po drogach. Przed każdym rajdem dokonywany był przegląd stanu technicznego rowerów i ich bieżąca konserwacja. Uczestnicy werbowani byli poprzez Facebook, ogłoszenia w Biurze Koła Emerytów i Rencistów w Piszu i poprzez pocztę pantoflową. W rajdach rowerowych pokonywano średnio od 25 do 40 kilometrów. Uczestniczyło od 25 do 36 osób. W czasie każdego rajdu uczestnicy zapoznawali się z historią tych miejsc oraz ich walorami przyrodniczymi. Informacje te przekazywane były w formie wykładów. Efektem naszych działań projektowych jest poprawa kondycji, sprawności fizycznej i wydolności organizmów uczestników. Uczestnicy projektu poznali historie wsi mazurskich i miejsc odwiedzanych podczas wycieczek. Poprzez wykłady o miejscach odwiedzanych, uczestnicy uświadomieni zostali jak cenna i potrzebna była i jest Puszcza Piska dla człowieka wczoraj, dziś i jutro. W ramach projektu zakupiony został sprzęt sportowy: kosz do koszykówki, piłka koszykowa, piłki do siatkówki, tarcza z rzutkami, materiały techniczne i części rowerowe do bieżącej konserwacji i niewielkich napraw. Zakupiono także elementy poprawiające bezpieczeństwo jazdy po drogach publicznych w formie szelek odblaskowych.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 16/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Wakacyjna zabawa z IRYSEM

Okres realizacji projektu – 01.06.2024 – 30.09.2024
Realizator – grupa nieformalna Miłośnicy IRYSA
Miejsce realizacji projektu – Orzysz, gmina Orzysz, plaża Irys w Orzyszu
Kwota dofinansowania – 3000,00 zł
Wkład finansowy własny – 213,99 zł
Wkład niefinansowy własny – 1500,00 zł

Projekt polegał na organizacji szeregu działań integracyjnych i edukacyjnych skierowanych głównie do dzieci i dorosłych. Przeprowadzono szereg spotkań połączonych z nauką pływania, akcją edukacyjno-informacyjną nt. spędzania aktywnie i bezpiecznie wolnego czasu nad jeziorem. Zajęcia nauki pływania nadzorował doświadczony ratownik. Na podsumowanie projektu zorganizowano grill z animacjami dla dzieci oraz mini konkurs z nagrodami. Dzięki projektowi teren ośrodka IRYS stał się bardziej bezpieczny i atrakcyjny. Cennym efektem wszystkich działań jest to, iż 5 dzieci w okresie wakacyjnym nauczyło się pływać, a lokalna społeczność poprzez wspólne działania zintegrowała się na rzecz dobra wspólnego. W ramach projektu zakupiono sprzęt do nauki pływania, m.in. makarony do nauki pływania, deski, pas pływacki, obciążniki do nurkowania. Zakupiono również sprzęt do gier sportowych, które pomógł uczestnikom i gościom aktywnie spędzić czas na terenie ośrodka, tj. automatyczną grę w koszykówkę, siatki do gry w piłkę siatkową, koszykówki, bramki do piłki nożnej oraz zjeżdżalnie wodną Dzięki zakupionemu sprzętu dzieci oraz młodzież chętniej i aktywniej spędzali czas wolny na świeżym powietrzu niż w domu przez TV.
 

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 20/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Miodowy Sad

Okres realizacji projektu – 19.04.2024 – 30.10.2024
Realizator – Koło Gospodyń Wiejskich w Karwiku
Miejsce realizacji projektu – Świetlica Wiejska w Karwiku, boisko wiejskie w Karwiku
Kwota dofinansowania – 6 000,00 zł.
Wkład finansowy własny – 1 020,00 zł.
Wkład niefinansowy własny – 1163,00 zł.

Celem projektu było przeprowadzenie warsztatów i spotkań ekologicznych dla dzieci i młodzieży ze wsi Karwik (powiat piski). Na początku odbyło się spotkanie z pracownikami  Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni, którzy opowiadali o owadach,  zapylaczach, jak je chronić, jakie z nich mamy korzyści. Następnie przeprowadzono warsztaty z budowy domków dla owadów. Kolejne spotkanie było zorganizowane dla dorosłych i dzieci, które poprowadził profesjonalny właściciel pasieki z miejscowości Wojsławy. Uczestnicy poznali produkty jakie pozyskujemy z pracy pszczół, własnoręcznie przygotowali świece woskowe, spróbowali pyłków, propolisu, poznali cykl życia pszczoły. W miesiącu wrześniu, uczestnicy projektu odwiedzili pasiekę, gdzie w sposób bezpieczny mogli obejrzeć ule, sprzęt, porozmawiać i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z życia pszczół. Zorganizowany został także pokaz filmu edukacyjnego dla przedszkolaków. Było ognisko i malowanie uli. Październik owocował w pracę fizyczną. Wraz z mieszkańcami Karwika został zagospodarowany teren wokół stawu, gdzie powstał „Miodowy Sad”. Zasadzono 25 drzewek owocowych różnego gatunku, powstał plac z ławkami do obserwacji przyrody, zamontowano latarnie solarne, zrobiono ławki i stół, pomalowano ogrodzenie stawu, zainstalowano tablicę edukacyjną o tematyce związanej z zapylaczami. Na koniec ustawiono odnowione przez przedszkolaków ule. Pomimo, że Miodowy Sad dopiero wiosną pokarze swoje prawdziwe oblicze, już widzimy zainteresowanie pośród mieszkańców i turystów odwiedzających naszą wieś zagospodarowanym terenem i tablicą edukacyjna. A co będzie jak wiosną zakwitną drzewka i zaczną swoją melodię odgrywać zapylacze.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 24/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Zdrowo i sportowo w Osiniaku

Okres realizacji projektu05-05-2024 do 30-09-2024
RealizatorKoło Gospodyń Wiejskich "Babeczki" w Osiniaku-Piotrowie
Miejsce realizacji projektu – Osiniak - Piotrowo
Kwota dofinansowania – 6000,00 zł
Wkład finansowy własny – 100,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 1200,00 zł

Celem projektu było zintegrowanie mieszkańców wsi Osiniak- Piotrowi poprzez wspólną pracę i zagospodarowanie wolnej przestrzeni za świetlicą wiejską na boisko do piłki nożnej. Prace realizatorzy projektu zaczęli od zaprojektowania oraz wyznaczenia granic boiska. Następnie przeprowadzone zostały prace agrotechniczne mające na celu przygotowanie terenu pod wysiew trawy. We wszystkie działania zaangażowani byli wolontariusze, którzy zbierali między innymi kamienie, korzenie, oczyszczali teren pod przyszłe boisko. W dniu wysiewu trawy zaproszony został doświadczony ogrodnik, który opowiedział jak prawidłowo wysiewać i pielęgnować trawę. Odnowione zostały również bramki podarowane przez darczyńców. Zaangażowani w projekt mieszkańcy-wolontariusze dbali o prawidłowy wzrost trawy, podlewając ją regularnie i kosząc zgodnie z zaleceniami ogrodnika. Na tak przygotowanym terenie zamontowane zostały odnowione bramki oraz namalowane zostały linie boiska. Projekt zakończył się turniejem, w którym udział wzięli zawodnicy z okolicznych wiosek w różnych kategoriach wiekowych. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, a każdy zawodnik otrzymał złoty medal za uczestnictwo w turnieju. Dla wszystkich uczestników turnieju przygotowany został zdrowy poczęstunek.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 25/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Pomocni dzieciom

Okres realizacji projektu – 01.05.2024- 15.11.2024
Realizator – Grupa nieformalna Teatralne Duszyczki
Miejsce realizacji projektu – Ruciane-Nida - świetlica
Kwota dofinansowania – 6 000,00
Wkład finansowy własny –300,00
Wkład niefinansowy własny – 1500,00

Celem projektu było utworzenie teatru międzypokoleniowego w gminie Ruciane-Nida oraz stworzenie warunków sprzyjających integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej poprzez organizację warsztatów teatralnych. W ramach projektu odbyły się otwarte warsztaty z zakresu teatru, muzyki, literatury, tańca oraz charakteryzacji. Przeprowadzono cotygodniowy cykl warsztatów teatralno-muzycznych, które obejmowały zadania i ćwiczenia rozwijające świadomość ciała i przestrzeni scenicznej, emisję głosu oraz pracę z ciałem i głosem. 22 października zorganizowano wizytę studyjną do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, podczas której uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny i zapoznać się z praktykami tworzenia sztuki scenicznej. Kulminacją projektu było przygotowanie przez seniorów wspólnie z młodzieżowymi animatorami sztuki teatralnej o tematyce ekologicznej pt. „Mazury cud natury. Na premierę spektaklu zaproszono mieszkańców gminy oraz turystów. Warsztaty teatralne pełniły ważną rolę w budowaniu więzi międzypokoleniowych oraz wspieraniu rozwoju młodszych uczestników. Dzięki takim zajęciom seniorzy mieli możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem życiowym, mądrością i pasją do sztuki z dziećmi, co wzbogaciło ich wspólną relację oraz otwierało młodszych na nowe perspektywy. Projekt stał się wartościową formą wspólnego działania, który połączył pokolenia, rozwinął umiejętności artystyczne i społeczne, a także stworzył niezapomniane chwile do wspólnej zabawy i nauki.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 26/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Smacznie i ekologicznie

Okres realizacji projektu – 01.06.2024 -15.11.2024
Realizator – Koło Gospodyń Wiejskich "Znad Nidki" w Rucianem-Nidzie
Miejsce realizacji projektu – na terenie  Rucianego-Nidy
Kwota dofinansowania – 6000,00 zł
Wkład finansowy własny – 400,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 1400,00 zł

Celem projektu był wzrost wiedzy na temat ryb słodkowodnych występujących w jeziorach na Mazurach, popularyzacja metod przyrządzania ryb oraz wzrost spożycia ryb jeziorowych poprzez edukację dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Ruciane- Nida. W ramach działań odbyły się warsztaty wędzarnicze i kulinarne z potraw rybnych, wizyta studyjna do lokalnego gospodarstwa rybackiego, gdzie rybacy opowiedzieli o swojej pracy, wizyta w lokalnej przetwórni ryb i poznamy najlepsze sposoby na przetwarzanie ryb. Na zakończenie projektu został zorganizowany Festiwal Rybny, podczas którego odbył się konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ryb słodkowodnych. Festiwal odbył się przy muzyce szantowej i zgromadził mieszkańców gminy oraz turystów.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 28/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Miłkowski Kabaret

Okres realizacji projektu – 15.05.2024 – 15.11.2024
Realizator – Uniwersytet III Wieku w Miłkach
Miejsce realizacji projektu – Ośrodek Kultury w Miłkach
Kwota dofinansowania – 5700,00 zł
Wkład finansowy własny – 300,00zł
Wkład niefinansowy własny – 1680,00zł

Projekt miał charakter artystyczny i był realizowany przez Miłkowski Kabaret, złożony z aktywnej młodzieży z Miłek (powiat giżycki). W ramach regularnych spotkań teatralnych, młodzi uczestnicy z zaangażowaniem tworzyli własny scenariusz i pracowali nad doskonaleniem swoich ról. Każde spotkanie było okazją do rozwijania talentów aktorskich, pracy nad dialogami oraz przygotowywania się do finałowego występu. Dzięki wsparciu wolontariuszek, uczestnicy mieli możliwość poznania różnych narzędzi graficznych. W szczególności dowiedzieli się, jak korzystać z programu Canva, aby samodzielnie projektować plakaty promujące nadchodzące występy. Dodatkowo wolontariuszki zapoznały młodzież z obsługą sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego, co pozwoli jeszcze bardziej profesjonalnie przygotować się do planowanego finału kabaretu. Po wakacyjnej przerwie, na uczestników czekały warsztaty ekologiczne. Młodzież mogła przypomnieć sobie zasady prawidłowej segregacji odpadów, co było cennym wkładem w rozwijanie świadomości ekologicznej. Młodzież miała też okazję uczestniczyć w zajęciach krawieckich prowadzonych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Miłek i Jagodnego. Uczestnicy nauczyli się obsługi maszyny do szycia, od ustawienia ściegu po nawlekanie nici, a także przeszli przez proces tworzenia koszulek – od obrysowania i wycięcia szablonu po finalne obszycie na maszynie. Na zakończenie projektu, została wystawiona sztuka teatralna, która zgromadziła wszystkich mieszkańców Miłek.
 

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 30/RN/2024
Pionkiem po Mazurach - czyli Orzyska planszówka

Okres realizacji projektu – 01.05.2024 -15.11.2024
Realizator –  grupa nieformalna „Aktywni offline”
Miejsce realizacji projektu - Orzysz
Kwota dofinansowania – 5400,00 zł
Wkład finansowy własny – 1980,10 zł
Wkład niefinansowy własny – 4100,00 zł

Projekt polegał na zaprojektowaniu i wydaniu autorskiej gry planszowej opartej na odkrywaniu piękna Gminy Orzysz z perspektywy rajdów rowerowych z książką. W rezultacie została przygotowana gra „Pionkiem po Mazurach”, plansza do gry oraz jej zasady i instrukcja jako dodatek do zasad. Zorganizowaliśmy We współpracy z Biblioteką w Orzyszy, zorganizowany został rajd rowerowy z książką, podczas którego zebrane zostały niezbędne informacje i zdjęcia, które zawarte zostały w opracowaniu gry. Rajd zakończył się spotkaniem przy ognisku. Zostało też przeprowadzonych szereg spotkań, na których odbywało się testowanie gry, przeprowadzane były niezbędne zmiany i ulepszenia. W testach uczestniczyły osoby w różnym wieku i konfiguracjach – od 2 do 6 osób. Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym działaniem projektu było wykonanie projektów graficznych wszystkich elementów gry – planszy w formacie 61x81 cm., 45 kart jezior i miejscowości wraz z opisem i 55 pozostałych kart. Dzięki projektowi odbyły się dwa konkursy fotograficzne ukazującą piękno Mazur: ,,Mazury oczami Kordiana: literackie piękno w obiektywie” i „Historia zawarta w fotografii”. Została też przeprowadzona zbiórka na wydanie gry, pozyskano 17 sponsorów, w tym 4 darczyńców zostało partnerami projektu. Podsumowaniem projektu był rajd rowerowy zakończony wspólnym ogniskiem.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 31/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – Defibrylator AED – Bezpieczna wieś Pogobie Średnie

Okres realizacji projektu – 15.04.2024- 15.10.2024
Realizator – Grupa nieformalna Pogobiaki
Miejsce realizacji projektu – wieś Pogobie Średnie
Kwota dofinansowania – 6000,00 zł
Wkład finansowy własny – 200,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 700,00 zł

Projekt polegał na zamontowaniu defibrylatora we wsi Pogobie Średnie. Miejscowość ta, oddalona o kilkanaście kilometrów od miasta, zmaga się z wydłużonym czasem dojazdu zespołu ratownictwa medycznego, dlatego zdecydowano się wyposażyć wieś w Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED). Urządzenie zostało umieszczone w instalacji wolnostojącej przy kaplicy św. Anny, obok remizy strażackiej OSP oraz przystanku autobusowego. Po zainstalowaniu AED i przed ogłoszeniem szkolenia z pierwszej pomocy pojawiło się wiele pytań od mieszkańców, do czego służy Defibrylator, czy skąd wieś zdobyła takie wyposażenie. Te liczne pytania świadczyły o dużym zainteresowaniu i potrzebie edukacji w zakresie ratownictwa medycznego. Wydarzenie odsłonięcia defibrylatora połączono ze szkoleniem z pierwszej pomocy, które przyciągnęło ponad 50 osób. Podczas szkolenia mieszkańcy zdobyli wiedzę o zasadach działania AED i o podstawach udzielania pierwszej pomocy. Efektem projektu było nie tylko zwiększenie świadomości i pewności siebie mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale także rozbudzenie potrzeby działania na rzecz innych. To piękny przykład lokalnej solidarności i zaangażowania, który udowadnia, jak jedno urządzenie może zmienić świadomość społeczną i zapoczątkować pozytywne zmiany w regionie.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 32/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – W zdrowym ciele zdrowy duch! Warsztaty animacyjno-edukacyjne w Sołectwie Rakowo Małe.

Okres realizacji projektu – 01.04.2024-30.09.2024
Realizator – Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowie Małym
Miejsce realizacji projektu – Rakowo Małe
Kwota dofinansowania – 4500,00 zł
Wkład finansowy własny – 200,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 1375,00 zł

Głównym celem naszego projektu było stworzenie przestrzeni do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W ramach inicjatywy powstało boisko do gry w speedballa i badmintona, a teren został odpowiednio przygotowany, w tym zaaranżowano mini boisko oraz posadzono rośliny wokół niego. Dodatkowo zorganizowano animacje oraz wspólne gotowanie, podczas którego mieszkańcy przygotowali smaczny posiłek w kociołku myśliwskim. W ramach projektu przeprowadzono warsztaty edukacyjne z zakresu ekologii i zdrowego odżywiania. Była to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale również zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców. Jednym z elementów działań było poznanie świata dzikich zapylaczy, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie i w naszym otoczeniu. Warsztaty realizowano w formie prelekcji i ćwiczeń praktycznych, co zaangażowało uczestników i umożliwiło weryfikację, czy przekazywane treści zostały zrozumiane w przystępny sposób. Efektem projektu było stworzenie atrakcyjnego miejsca do aktywnego wypoczynku, szczególnie podczas wakacji. Dzięki podjętym działaniom mieszkańcy nie tylko zyskali przestrzeń do rekreacji, ale również wzbogacili swoją wiedzę ekologiczną i zdrowotną, co pozytywnie wpłynęło na ich zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

NOWEFIO „Warmia Mazury Lokalnie” 33/RN/2024
TYTUŁ PROJEKTU – W GRUPIR SIŁA – AKTYWNY LISKOWIANIN

Okres realizacji projektu 01.07.2024 – 30.11.2024
Realizator: Koło Gospodyń Wiejskich w Liskach
Miejsce realizacji projektu Liski, Świetlica Wiejska
Kwota dofinansowania – 5.800,00 zł
Wkład finansowy własny – 4.205,00 zł
Wkład niefinansowy własny – 790,00 zł

Projekt pn. „W grupie siła – aktywny Liskowianin” rozpoczął się w lipcu 2024 roku i miał na celu utworzenie boiska do siatkówki przy świetlicy wiejskiej w Liskach. Realizację projektu rozpoczęto od uporządkowania terenu działki, na której docelowo powstało boisko. 28 września zorganizowano wydarzenie pod nazwą Kartoflada, podczas którego odbył się turniej piłki siatkowej z udziałem czterech drużyn. Na zakończenie rywalizacji zwycięzcy otrzymali nagrody. Dodatkową atrakcją był konkurs kulinarny na najdłuższą obierkę ziemniaka, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W ramach tego wydarzenia przygotowano wiele atrakcji, takich jak: zjeżdżalnia, przejażdżki na kucykach, pokaz strażacki OSP w Liskach, różnorodne konkursy oraz bogata oferta przekąsek, w tym gulasz z dziczyzny, zupa ziemniaczana, grochówka, babka ziemniaczana, pieczone ziemniaki, kiełbaski z grilla, ciasta i desery. Projekt stała się okazją do integracji i aktywizacji lokalnej społeczności, nie tylko umocnił współpracę i relacje międzyludzkie, ale także przyczynił się do wzmocnienia więzi w społeczności wiejskiej oraz promocji aktywnego stylu życia.
 
Telefon:
Alina Kierod - prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży, koordynator "Działaj Lokalnie" - 510 211 940
Stanisław Kierod - koordynator FIO Warmia Mazury Lokalnie, organizator wypoczynku letniego i zimowego - 500 227 829

DANE ADRESOWE:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży
     ul. Kolejowa 2B,
                    12-220 Ruciane Nida    
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
KRS: 0000235436
Regon: 280036529
NIP: 8491518666
nr konta: 73 9364 0000 2001 0005 1783 0001
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00
SPDiM.pl
SPDiM.pl
Wróć do spisu treści