Co słychać w Projekcie - SPDiM

SPDiM.pl
SPDiM.pl
tel: 510 211 940
tel: 500 227 829

facebook
SPDiM.pl
SPDiM.pl
e-mail: kierod@op.pl
e-mail: spdimrn@gmail.com
SPDiM.pl
Przejdź do treści
CO SŁYCHAĆ W PROJEKCIE
 
„OD BAŚNI DO PRAWDZIWEGO ŻYCIA - UKRAIŃSKIE I POLSKIE LEGENDY”
 
Tematyka projektu została wybrana przez samą młodzież. Uczestnicy w Polsce i jak i na Ukrainie uczestniczyli w  licznych spotkaniach, wykładach, szkoleniach, podczas których zdobywali wiedzę o obu państwach, ich historii i tradycjach. Poszukiwano treści, które połączyły oba narody.  Wspólnym źródłem inspiracji stały się bajki i legendy. Opracowano wspólne cele projektu, a także ustalono przebieg spotkania młodzieży. Celem projektu było znalezienie tego, co łączy kultury polską i ukraińską, przez poznanie legend krajowych i regionalnych, co posłużyło nawiązaniu relacji towarzyskich, nowych przyjaźni, rozwinięciu pasji i zdolności osobistych młodzieży, zainteresowaniu młodzieży inną kulturą. Młodzi budowali „mosty tolerancji”,  uczyli się otwartości na inny kraj, otwartości wobec drugiego człowieka.

Wymiana młodzieży to nie tylko czas pracy, ale także sposób na miłe spędzenie czasu i nawiązanie nowych znajomości. Polska i ukraińska młodzież uczestnicząca w projekcie wzmocniła dialog kulturowy między sobą, lepiej poznała historię i tradycję swoich krajów.

Końcowym zamierzeniem projektu było przygotowanie bajek i wspólne zaprezentowanie ich w formie teatru, nad Jeziorem Duś, na malowniczej polanie przy Klasztorze Staroobrzędowców, w wiosce Wojnowo, w jednej z najbardziej malowniczych miejscowości na Mazurach.

Największym sukcesem projektu było stworzenie bajkowego spektaklu- przedstawienia, które od początku do końca zostało  wymyślone i wyreżyserowane przez młodzież. To oni sami, przejmując całkowicie rolę, stali się reżyserami, scenarzystami, choreografami. Wymyślili role, poszczególne sceny, dekorację. Sami stworzyli układy taneczne na podstawie wcześniej poznanych tańców w czasie polsko- ukraińskich warsztatów teatralnych. Sukcesem też było, że młodzież mimo barier językowych, nie wszyscy na jednakowym poziomie znali język angielski, potrafiła się porozumieć i ustalić szczegóły dotyczące przedstawienia.  Również sukcesem było zaangażowanie młodych, mimo zmęczenia, jakie nieraz im towarzyszyło w czasie prób, w przygotowanie tej kolorowej inscenizacji.

Widownia skandująca po przedstawieniu „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!”. A to  marzenie każdego artysty. Tak gorącym aplauzem i zakończyła się premiera przedstawienia naszego bajkowego teatru.

Młodzież spędziła wspólnie 10 intensywnych dni programu, wypełnionych pracą nad spektaklem oraz dobrą zabawą i aktywnie uczestniczyła w projekcie, na wszystkich jego etapach, od pomysłu, poprzez wspólne pisanie wniosku, a następnie przygotowania i samą realizację zajęć. Efekt ich pracy stanowią 2 przedstawienia: „Legenda o Bełdanach” oraz ”Bajka o odważnych”. Legendy zostały udostępnione w Internecie. Spotkanie to było też wyjątkowym doświadczeniem międzykulturowym, umożliwiając “dotknięcie” w ciągu tych kilku dni nowej kultury, nieznanych tradycji i języka oraz nawiązanie bliskich przyjaźni.
Telefon:
Alina Kierod - prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży, koordynator "Działaj Lokalnie" - 510 211 940
Stanisław Kierod - koordynator FIO Warmia Mazury Lokalnie, organizator wypoczynku letniego i zimowego - 500 227 829

DANE ADRESOWE:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży
     ul. Kolejowa 2B,
                    12-220 Ruciane Nida    
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
KRS: 0000235436
Regon: 280036529
NIP: 8491518666
nr konta: 73 9364 0000 2001 0005 1783 0001
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00
SPDiM.pl
SPDiM.pl
Wróć do spisu treści