Taniec góralski - SPDiM

SPDiM.pl
SPDiM.pl
tel: 510 211 940
tel: 500 227 829

facebook
SPDiM.pl
SPDiM.pl
e-mail: kierod@op.pl
e-mail: spdimrn@gmail.com
SPDiM.pl
Przejdź do treści
JAK MŁODZIEŻ UCZYŁA SIĘ TAŃCA GÓRALSKIEGO
W PROJEKCIE „POLSKO- UKRAIŃSKA MAGIA TEATRU”
 
Ależ się działo. Uczestnicy polsko-ukraińskiej wymiany młodzieżowej  mieli wyjątkową okazję wziąć udział w lekcji tańca góralskiego, zorganizowanego przez lokalny zespół folklorystyczny. Na początku młodzież powitał energiczny dźwięk skrzypiec, granych przez starszego górala, który od lat uczył młodych tradycyjnych melodii. Obok niego stała instruktorka – pani Marysia, doświadczona tancerka, która od małego była związana z folklorem. Miała na sobie tradycyjny strój góralski – białą koszulę, zieloną spódnicę z haftowanymi kwiatami i czerwone korale na szyi. Lekcja rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia. Pani Marysia opowiedziała młodzieży o historii tańca góralskiego, jego symbolice i roli, jaką odgrywa w kulturze Podhala. Wyjaśniła, że każdy taniec opowiada jakąś historię – o miłości, codziennym życiu, pracy czy przyjaźni. Podkreśliła też, że taniec góralski wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim serca i duszy, które trzeba włożyć w każdy ruch. Pierwszym krokiem, którego uczyła się młodzież, był „krzesany” – dynamiczny i pełen energii taniec, w którym chłopcy uderzają obcasami o siebie, a dziewczęta obracają się w rytm muzyki. Na początku młodzież nieśmiało stawiała pierwsze kroki, próbując naśladować ruchy pani Marysi. Było trochę śmiechu, gdy niektórym nogi plątały się w szybkich krokach, ale z każdą próbą szło im coraz lepiej.
 
Na koniec lekcji pani Marysia zaprosiła uczniów do tańca zbiorowego – „Zbójnickiego”. To był kulminacyjny moment zajęć, pełen energii i radości. Młodzież, z coraz większą pewnością siebie, wykonywała skomplikowane układy, z podskokami, obrotami i uderzeniami o podłogę, czerpiąc ogromną satysfakcję z opanowania trudnych kroków. Młodzież z uśmiechami na twarzach i poczuciem, była dumna, że nauczyła się czegoś wyjątkowego – nie tylko nowych kroków tanecznych, ale także szacunku dla góralskiej tradycji, która od pokoleń jest przekazywana z serca do serca.
 
Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, nr. umowy: UKR/2024/U/0014
 
Narodową Instytucją Zarządzającą Polsko-Ukraińską Radą Wymiany Młodzieży jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Telefon:
Alina Kierod - prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży, koordynator "Działaj Lokalnie" - 510 211 940
Stanisław Kierod - koordynator FIO Warmia Mazury Lokalnie, organizator wypoczynku letniego i zimowego - 500 227 829

DANE ADRESOWE:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży
     ul. Kolejowa 2B,
                    12-220 Ruciane Nida    
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
KRS: 0000235436
Regon: 280036529
NIP: 8491518666
nr konta: 73 9364 0000 2001 0005 1783 0001
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00
SPDiM.pl
SPDiM.pl
Wróć do spisu treści