Warsztaty, warsztaty, czyli rozmowy o samorządzie terytorialnym i nie tylko - wczoraj i dziś
Właśnie w czerwcu, pierwszym miesiacu realizacji Projektu, rozpoczęliśmy 10-godzinną serię spotkań, m. in. – jak żartuje młodzież – z „dinozaurami”, którzy pamiętają, jak wyglądało codzienne życie i załatwianie różnych spraw w roku około 1975 - 1982 (sami dokładnie nie pamiętają ;)) w zestawieniu z dzisiejszymi czasami.
Niektórzy znają z opowieści różne przypadki z życia rodziców, czy dziadków, których dzisiejsza młodzież nie jest w stanie wyobrazić sobie w porządku dziennym. Dlaczego wszystko się zmieniło, jak do tego doszło, czy lepsze jest to, co mamy dzisiaj, czy to, co minęło bezpowrotnie? 10 godzin na tego typu dyskusje to zdecydowanie za mało. Mimo, że każdy z uczestników warsztatów był solidnie przygotowany i dysponował mocnymi argumentami, nie udało się dojść do konsensusu w kwestii wyższej jakości życia w XX i XXI wieku.
A dlaczego dzisiaj jest tak, jak jest? Ten temat także był poruszany, tu akurat decydujący głos mieli studenci, którzy na swoich uczelniach spotykają się z przedmiotami pod tytułem „prawo administracyjne” i pokrewne. W przystępny sposób wyjaśnili, na czym polega różnica między współczesnym i minionym systemem administrowania na poziomie lokalnym i państwowym. Przy tej okazji uczestnicy poznali wiele sposobów do kreowania państwa, wyboru władz oraz zgłaszania własnych inicjatyw, które ich rodzicom i dziadkom nawet się nie śniły.
Kiedy w głowach uczestników coś się wyklarowało, ogłoszono konkurs plastyczny na plakat „Odrodzenie Polskiej Samorządności”. Szczegóły w oddzielnym artykule.
Konkurs Specjalny uzyskał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego.