Przyrodniczo-kulturowe bogactwo naszej gminy - SPDiM

SPDiM.pl
SPDiM.pl
tel: 510 211 940
tel: 500 227 829

facebook
SPDiM.pl
SPDiM.pl
e-mail: kierod@op.pl
e-mail: spdimrn@gmail.com
SPDiM.pl
Przejdź do treści
Grupa nieformalna „Miłośnicy Ukty i Okolic” – nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ukcie, zakończyła realizację projektu „Przyrodniczo-kulturowe bogactwo naszej gminy”, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży/Ośrodka Działaj Lokalnie w Rucianem Nidzie.
 
 
Nadrzędnym celem projektu było poznanie przez odbiorców, głównie uczniów Szkoły Podstawowej w Ukcie i ich rodziców, własnego regionu, w tym dziedzictwa kulturowego, historii i walorów przyrodniczych gminy Ruciane – Nida. Od czerwca do końca listopada miało miejsce mnóstwo ciekawych działań. Na początku zorganizowano warsztaty kulinarne w Agroturystycznym Gospodarstwie Ekologicznym „Majdan”, podczas których uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób robi się masło i ser. Można było też dla rozrywki pojeździć bryczką oraz porywalizować między sobą w rzucie gumiakiem, czy też podkową. W Kadzidłowie, w 200-letniej chałupie podcieniowej, obserwowano odtworzone wnętrza mieszkalne z XIX i XX w. oraz jednoizbową szkołę wiejską z początku XX w. Obyła się tu lekcja kaligrafii przy użyciu pióra i atramentu.
 
 
W Parku Dzikich Zwierząt obserwowano rodzime gatunki zwierząt. Na zakończenie pobytu w Kadzidłowie poznano ciekawostki przyrodnicze i historyczne (o ochronie lasu, o szkodach wyrządzonych przez zwierzęta i wiatr, o tajemnicach mrowiska, cmentarz żołnierzy napoleońskich) Umożliwił to spacer trasą ścieżki edukacyjnej „Kadzidłowski las”. W Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu poznano fakty z życia poety oraz jego twórczość, a na ścieżce przyrodniczej wokół leśniczówki odbyły się podchody literackie "Śladami Gałczyńskiego".
 
Zajęcia te doskonale rozwijały orientację w terenie, poszerzyły wiedzę przyrodniczą i polonistyczną. Wyjazd do Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie umożliwił obserwację konika polskiego, przedstawicieli bydła rasy polskiej czerwonej i hodowlę bobrów.
 
Nie mniej ciekawa była wizyta w Muzeum Przyrodniczym. Realizując kolejny punkt projektu "Przyrodniczo - kulturowe bogactwo naszej gminy", wybrano się do Wojnowa. W Klasztorze poznano dzieje mazurskich staroobrzędowców. Następnie uprzątnięto groby i zapalono znicze na starym cmentarzu. Zadowoleni z miło i przede wszystkim pożytecznie spędzonego czasu, uczestnicy odpoczęli przy ognisku, posilając się pieczonymi kiełbaskami.
 
Właściciele Hotelu Mazurski Eden w Iznocie zorganizowali interesującą, żywą lekcję historii na temat dziejów plemienia Galindów. Nagrodą za udział w projekcie była wizyta studyjna na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. W Muzeum Przyrodniczym, Parku Pałacowym, Rezerwacie Pokazowym Żubrów oraz na Szlaku Dębów Królewskich poznawano procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze, jak również sposoby użytkowania Puszczy Białowieskiej na przestrzeni wieków.
 
Wszystkie wycieczki cieszyły się dużą popularnością. Ich uczestnicy często powtarzali, że chętnie by je powtórzyli.
 
Realizacja projektu „Przyrodniczo-kulturowe bogactwo naszej gminy” to nie tylko zwiedzanie. Grupa teatralna przygotowała i brawurowo przedstawiła inscenizację legendy „Panna Wodna z Zamordeja”.
 
Odbył się konkurs wiedzy o walorach gminy Ruciane – Nida. Zespół redakcyjny publikował relacje z najciekawszych wydarzeń. Wykonano plakaty promujące ciekawe miejsca w najbliższej okolicy. Przed szkołą stanęła tablica informująca mieszkańców i turystów o tym, co warto zwiedzić na terenie gminy Ruciane – Nida.
 
Więcej informacji i zdjęć na: www.facebook.com/milosnicy.ukty/
 
 
Relazja Pani Małgorzaty Kisielewskiej – liderki grupy
SPDiM.pl
Telefon:
Alina Kierod - prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży, koordynator "Działaj Lokalnie" - 510 211 940
Stanisław Kierod - koordynator FIO Warmia Mazury Lokalnie, organizator wypoczynku letniego i zimowego - 500 227 829

DANE ADRESOWE:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży
     ul. Kolejowa 2B,
                    12-220 Ruciane Nida    
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
KRS: 0000235436
Regon: 280036529
NIP: 8491518666
nr konta: 73 9364 0000 2001 0005 1783 0001
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00
SPDiM.pl
SPDiM.pl
Wróć do spisu treści